Videokomentár Vladimíra Palka na webe .týždňa je ukážkou, ako možno selektívne používať fakty a v tomto prípade aj zneužívať ľudské nešťastie v mene politickej agendy. Hlavná myšlienka autora komentára spočíva v tom, že okupáciu Československa v roku 1968 nemožno porovnávať s pôsobením ruských vojakov na Ukrajine v roku 2014, pretože v prvom prípade utekali ľudia z Československa smerom na západ, zatiaľ čo v súčasnosti z Ukrajiny najviac utečencov smeruje do Ruska. Na tejto skutočnosti sa snaží Vladimír Palko ukázať, že za utrpenie ľudí na východe Ukrajiny nenesie vinu Putin, ale kyjevská vláda, ktorá nerešpektuje časť svojich občanov.
Vladimír Palko sa vo svojom komentári odvoláva na správu OSN. Po preštudovaní informácií, ktoré o konflikte na Ukrajine publikoval Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), človek rýchlo zistí, že Palko zamlčal niekoľko dôležitých faktov, ktoré celý príbeh stavajú do iného svetla.
1) Vladimír Palko vyvoláva dojem, ako keby obyvatelia z východu Ukrajiny utekali iba jedným smerom. Cituje údaj o viac ako 500 000 Ukrajincoch, ktorí emigrovali za posledné mesiace do Ruska, v snahe utiecť pred vojnou. Nespomína však už viac ako 100 000 ľudí, o ktorých hovorí správa OSN. Tí opustili destabilizovaný východ Ukrajiny, ale neušli do Ruska. Útočisko našli v iných častiach svojej krajiny, mnohí z nich v jej západnej časti a v Kyjeve. Je logické, že prvá vlna úteku „prozápadne“ orientovaných Ukrajincov prebehla ešte v čase, keď sa moci v regiónoch na východe ujali proruskí militanti. Túto časť utečencov Palko vo svojej úvahe nezohľadňuje.
Vladimír Palko nespomína ani ďalších 15 200 ľudí, ktorí odišli z Krymu po tom, ako ho obsadili ruskí vojaci. Ignoruje tým skutočnosť, že východ Ukrajiny nie je orientovaný jednoznačne prorusky (o tom svedčí osobná výpoveď Anny Chaschyny, pochádzajúcej z Donecka, ktorú sme publikovali v júni). Pravdou je, že pohyb obyvateľstva v dôsledku nepokojov v regióne neprebieha iba jedným smerom, ako tomu bolo u nás po okupácii v roku 1968.
2) Vladimír Palko nekomentuje ani ďalší fakt, ktorý uvádza správa UNCHR. Tým faktom je, že veľká väčšina utečencov pochádza z regiónov ovládaných separatistami. To je pochopiteľné, pretože práve v týchto oblastiach sa dnes najviac bojuje. Hovorí to však aj o niečom inom. Z oblastí, ktoré sú pod kontrolou ukrajinskej armády a v ktorých bezpečnosť organizuje kyjevská vláda, nemajú ľudia potrebu masovo utekať a to ani v prípade, že sa jedná o rusky hovoriace obyvateľstvo.
Z oblastí, ktoré sú pod kontrolou ukrajinskej armády a v ktorých bezpečnosť organizuje kyjevská vláda, nemajú ľudia potrebu masovo utekať a to ani v prípade, že sa jedná o rusky hovoriace obyvateľstvo.
3) Tým sa dostávame k najväčšej nepoctivosti Palkovho komentára. Ten totiž úplne ignoruje skutočné dôvody, prečo ľudia utekajú z destabilizovaných regiónov Ukrajiny a podsúva, že najväčším problémom regiónu je snaha kyjevskej vlády priblížiť krajinu Západu (NATO). Ak Vladimír Palko čítal správu UNCHR, mohol sa o skutočnej situácii utečencov niečo dozvedieť na základe ich vlastných výpovedí.
Medzi najčastejšie dôvody pre opustenie domova, ktoré uvádzajú utečenci z východných častí Ukrajiny, patria:
• Strach o svoj život a bezpečnosť, obava, že sa ocitnú uprostred bojov
• Strach z perzekúcií na základe politického presvedčenia alebo etnickej príslušnosti
• Strach, že budú odvedení do služieb pro-vládnych alebo pro-ruských ozbrojených síl
• Strach, že sa stanú obeťou únosu, vydierania alebo obťažovania
• Zničené obydlie, nedostatok služieb a poškodenie základnej infraštruktúry
Samozrejme, možno predpokladať, že medzi Ukrajincami utekajúcimi do Ruska sú aj takí, ktorí nesúhlasia s aktuálnym geopolitickým smerovaním kyjevskej vlády. Ale dôvody pre väčšinu z nich sú iné – utekajú z destabilizovaného regiónu, v ktorom im v dôsledku prebiehajúcich bojov nikto nevie garantovať bezpečnosť a naplnenie základných ľudských potrieb.
Cielenú destabilizáciú regiónu na východe Ukrajiny analytici pritom už dlhšie uvádzajú ako pravdepodobnú príčinu, prečo sa Putin naďalej angažuje v tejto oblasti aj po tom, čo mu nevyšli plány na podobnú anexiu, aká prebehla na Kryme. Scenár je jednoduchý – podporovať militantných separatistov, dodávať zbrane, veliteľov a vojakov, rozdúchavať násilie, prehlbovať chaos a potom víťazoslávne ukázať – pozrite sa aká je tam situácia a koľko ľudí k nám od nich uteká. Vladimír Putin, človek, ktorý predlžuje agóniu v kritických regiónoch Ukrajiny sa nakoniec bude môcť tváriť ako veľký záchranca.
Ak exminister Palko dnes hovorí o akomsi „hlasovaní nohami“, zneužíva tragickú situáciu ľudí na Ukrajine rovnakým spôsobom, ako to robí Vladimír Putin.
– titulná fotka: Sasha Maksymenko/Flickr (Začiatok protiteroristickej operácie v okolí mesta Sloviansk. Blok-post ukrajinskej armády v okolí mesta.)
3 komentáre
Ono ked bezni obyvatelia vacsinou utekaju pred vojnou tak je to inym smerom ako cez miesta kde prebiehaju tazke boje. Podla mna velka cast ludi by nesla do Ruska ale na Ukrajinu ak by mohla prejst miestami kde je garantovane, ze sa im nic nestane. To sa ale neda garantovat tam kde dve strany bojuju proti sebe. Je preto prirodzene, ze odhcadzaju ludia aj do Ruska.
Ano..Suhlasim s Blavakom..Okrem ineho si dovolim pripomenut, ze mnoho ludi utekajucich do Ruska je vyrazne ovplyvnena ruskou miestnou propagandou, ktora sa siri ako mor na vychodnej Ukrajine..A to vsetkymi moznymi prostriedkami vratane elektronickych medii /pre ludi v tychto regionoch – “ pismo svate“/..Pan Palko to ponal velmi jednoducho, v duchu kremelskej propagandy..Ocakaval by som hlbsiu a serioznejsiu analyzu..Nuz…Carnogurskeho skola sa nezaprie..
Nerozumiem sposobu uvazovania niektorych ludi. Ak by naopak vacsina ludi utekala na zapad Ukrajiny, podla tohto by to znamenalo, ze Rusko je to dobre?
Kazdy uteka tam, kde sa citi bezpecnejsie. Tu ludia utekaju pre chuntou, ktora bez vahania poslala armada, bombarduje, ostreluje, zabija vlastnych civilov. Ludia tam o tom nemusia citat, videli to na vlastne oci a rozhodli sa.