Expert britskej vlády David Nutt, profesor Imperial College v Londýne minulý týždeň vyhlásil: alkohol a cigarety sú škodlivejšie ako marihuana, LSD alebo extáza. Tento výrok vyvolal spor medzi britskou vládou, ktorá Davida Nutta odvolala z funkcie a vedeckou komunitou, ktorá sa naopak postavila za profesora. Dôsledkom je búrlivá spoločenská debata, ktorá v Británii prebieha prostredníctvom novinových komentárov a blogov.
Všetky snahy otvoriť podobne zmysluplnú a fundovanú spoločenskú debatu na tému dekriminalizácie drog sa na našom malom konzervatívnom Slovensko ukázali doposiaľ ako neúspešné. Už v roku 2003 som v súvislosti s aktivitami združenia Slobodná voľba napísal: „Jednou z príčin je nepochybne aj fakt, že na Slovensku chýbajú rozhľadení odborníci, ktorí sa neboja verejne a na odbornej úrovni oponovať zástancom konzervatívnych, na represii založených spôsobov riešenia drogovej problematiky.“
V tomto prípade nejde o žiadny ideologický spor – liberáli verzus konzervatívci. Je to otázka vedecká, otázka skúmania pravdy a odvahy túto pravdu vysloviť. Ak väčšina vedeckých poznatkov v súčasnosti dokazuje, že zo zdravotného aj sociálneho hľadiska prinášajú legálne drogy alkohol a cigarety viac škôd, ako ilegálne drogy marihuana či LSD, je správne túto pravdu nahlas vysloviť. A to aj v prípade, že táto nahlas vyslovená pravda prinesie množstvo ďalších ťažkých otázok, ktoré môžu spochybniť súčasne status quo represívnej drogovej politiky.
Ak väčšina vedeckých poznatkov v súčasnosti dokazuje, že zo zdravotného aj sociálneho hľadiska prinášajú legálne drogy alkohol a cigarety viac škôd, ako ilegálne drogy marihuana či LSD, je správne túto pravdu nahlas vysloviť.
V tejto súvislosti som nedávno narazil na ďalší zaujímavý článok v americkom vydaní časopisu Esquire. Článok popisuje aktivity istého vysokopostaveného veliteľa protidrogových jednotiek v americkom štáte Maryland, Neila Franklina. Neil Franklin venoval boju s drogami 32 rokov svojho života. Na základe svojich životných skúseností s realitou drogovej vojny dnes tento policajt vyhlasuje: „Prohibícia priniesla viac škody a zabila viac ľudí ako samotné drogy.“
Na otázku, či je za legalizáciu drôg, odpovedá: „Som za aplikovanie rovnakých štandardov ako v prípade alkoholu. Mali by sme sa poučiť z katastrofy, ktorú priniesla prohibícia alkoholu v USA. Ak by sme aplikovali na všetky drogy rovnaké štandardy ako na výrobu a predaj alkoholu, zabránili by sme mnohým predávkovaniam. Pretože väčšina zdravotných rizík ako aj smrteľných následkov je spojených s účinkom rôznych prímesí, ktoré sa k drogám primiešavajú na čiernom trhu.“
Ďalšia otázka znie: nespôsobila by legalizácia drog enormný nárast ich uživateľov? Neil Franklin odpovedá ako človek s reálnymi životnými skúsenosťami: „Dohady o tom, že legalizácia spôsobí rapídny nárast závislostí nepodporujú žiadne dôveryhodné štúdie, jedná sa čisto o špekuláciu. Ak dám na jednu misku váh špekulácie o raste počtu závislých, na druhú misku váh dám všetky tie mŕtve telá, ktoré som videl za roky drogovej vojny a ktoré nie sú špekuláciou, ale faktom, čo myslíte – ktorá strana má väčšiu váhu?“
Tieto dva príbehy – príbeh anglického profesora a príbeh amerického policajného náčelníka majú čosi spoločné. Sú to príbehy ľudí, ktorí sa vo svojom háklivom spoločenskom postavení neboja verejne hovoriť to, čo na základe svojho poznania vnímajú ako pravdu. Prial by som si viac takýchto odvážnych a rozhľadených ľudí aj u nás na Slovensku. A nie len vo verejnej diskusii o drogovej problematike.