Conchita Wurst je alterego dvadsaťpäťročného Tom Neuwirtha, pochádzajúceho z malého rakúskeho mestečka Gmunden. Po víťazstve v speváckej súťaži Eurovízia ho celý svet pozná aj ako „speváčku s bradou“. Jeho zjav vyvolal búrlivé reakcie nie len v svetových médiách a medzi hudobnými fanúšikmi, ale stal sa dôvodom aj pre politické roztržky.
Na jednej strane zaznievajú hlasy nadšenia, ktoré považujú víťazstvo Conchity za prejav tolerancie a symbol akceptácie ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou. „Nie je to iba víťazstvo pre Rakúsko, ale aj pre rôznorodosť a toleranciu v Európe,“ povedal rakúsky prezident Heinz Fischer.
Na druhej strane počuť aj znechutené a pobúrené reakcie. „Prítomnosť transvestitu a hermafrodita na jednom pódiu s ruskými speváčkami je dielom homosexuálnej propagandy a duchovného úpadku,“ nechal sa počuť ruský politik Vitaly Milonov. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na svojom účte Twitter okometoval víťazstvo Conchity slovami: “Podporovatelia európskej integrácie môžu vidieť, čo ich v Európe čaká – dievčatá s bradou.“
Nacionalista Vladimír Žirinovskij bol vo svojich vyjadreniach ešte ostrejší: „Pred päťdesiatimi rokmi naša armáda oslobodila Rakúsko. Urobili sme vtedy chybu, že sme svoje vojská odtiaľ stiahli. Mali sme tam radšej ostať.“ Podľa posledných správ v Rusku už vznikajú plány na vytvorenie alternatívnej verzie speváckej súťaže Eurovízia.
Aj keď oficiálne autority v Rusku vyjadrujú odmietavé postoje, Conchita Wurst má podľa všetkého aj tu veľa fanúšikov. V posledných dňoch sa totiž stala jednotkou v ruskom rebríčku najsťahovanejších interpretov iTunes.
Samotný Tom Neuwirth alias Conchita Wurst o sebe hovorí, že kvôli svojej homosexuálnej orientácii sa s netoleranciou a nenávisťou stretával už od detstva. Imidž Conchity Wurst sa stal pre neho spôsobom, ako na tento problém upozorniť. „Wurst“ znamená nie len „saláma“, ale aj „všetko je jedno“. Podľa spevákovho výkladu to je symbolické vyjadrenie tolerancie – „Na konci našich dní bude jedno, kto ako vyzerá a odkiaľ prichádza. Bude sa počítať iba to, aký je človek.“
Po víťazstve v Eurovízii je Tom Neuwirth odhodlaný ďalej pokračovať v boji proti predsudkom a nenávisti. „Tento problém tu bude ešte dlho. Obávam sa, že až do konca môjho života. Zasvätiť život tomuto zápasu považujem za svoje poslanie,“ povedal Wurst novinárom po príchode do Viedne.
zdroj: New Yorker, Conchita Wurst Web, Digital Journal