Len dva dni po parlamentných voľbách v Grécku sa nová vláda Alexisa Tsiprasa dostala do konfliktu s EÚ. Vyhlásenie lídrov únie k rozšíreniu sankcií voči Rusku podľa Tsiprasa s Grékmi nikto nekonzultoval.
Grécky premiér rovnako nesúhlasí s jeho obsahom. „Toto vyhlásenie nebolo zverejnené na základe predpísaného postupu, ktorý si vyžaduje súhlas členských štátov a to najmä bez získania súhlasu od gréckej strany. Grécko nesúhlasí s týmto vyhlásením,“ uvádza sa v komuniké Tsiprasovho úradu.
Postoj novej gréckej vlády voči Rusku ale nie je žiadnym prekvapením. Ukázalo sa to napríklad pri spočiatku odmietavom postoji europoslancov Syrizy a Nezávislých Grékov (NG) k otázke asociačnej dohody s Ukrajinou. Problém s dohodou mala Moskva. Europoslanci Europoslanec je člen priamo voleného zákonodarného orgánu Európskej únie – Európskeho parlamentu. Europoslanci sú ekvivalentom poslancov národných parlamentov na európskej úrovni. viac na www.EuropskaUnia.sk »z týchto strán sa tiež zdržali podpory zmluvy s Moldavskom.
Známe sú aj vyjadrenia nového gréckeho premiéra, ktorý počas kampane na predsedu Európskej komisie tvrdil, že Ukrajina by mala byť mostom medzi Ruskom a Západom. Zároveň kritizoval európske vlády, že podporujú vládu v Kyjeve, v ktorej sa podľa neho nachádzali neonacisti. Tsipras z nastaveného kurzu nevybočil ani v deň svojho menovania za premiéra, keď sa stretol s ruským a čínskym veľvyslancom, čím naznačil svoju ochotu k otvorenému dialógu.
Podľa europoslanca Syrizy Dimitrisa Papadimoulisa sa politika EÚ nezameriava na politické alebo diplomatické riešenia, ale namiesto toho je plne v súlade so záujmami USA a NATO.
– zdroj: Euractiv.sk