Desať rokov vo väzení a tisíc rán bičom za liberálny blog

1

Raif Badawi je saudskoarabský bloger, ktorý bol zatknutý a odsúdený za „založenie liberálnej internetovej stránky“ a „útok proti islamu“. Súd v meste Džidda nad ním 7.mája 2014 vyniesol rozsudok – desať rokov vo väzení, tisíc rán bičom a pokuta jeden milión saudských rijálov (viac ako 200 000 EUR). Verejné bičovanie sa podľa nariadenia súdu má odohrávať vždy po piatkovej modlitbe pred miestnou mešitou. Badawi, ktorý trpí cukrovkou je podľa posledných správ v zlom zdravotnom stave. V októbri 2014 obdržal vo svojej neprítomnosti Cenu za humanitu, ktorú udeľuje každoročne kanadské PEN centrum.

Jeho manželka Ensaf Haidar utiekla zo Saudskej Arábie pred prenasledovaním a v súčasnosti žije spolu s troma deťmi v Kanade. “Nemyslím si, že ešte niekedy príde deň, keď sa vrátim do Saudskej Arábie,“ povedala nám v rozhovore.

Čo bolo cieľom Vášho manžela, keď zakladal stránky Saudi Arabian Liberals (Liberáli Saudskej Arábie)?

Raifovým cieľom bolo obmedzenie vplyvu duchovenstva na spoločnosť, podpora kultúry dialógu a otvorenosti k rôznym politickým názorom.

Ktoré z týchto tém sa stali hlavným dôvodom pre jeho uväznenie?

Debatovať o náboženských otázkach sa v Saudskej Arábii považuje za tabu. Popri prejavoch liberálneho zmýšľania bolo najväčším dôvodom hnevu vlády to, že Raif otvoril práve náboženské témy.

Jeden z prečinov, za ktoré bol Váš manžel odsúdený sa popisuje ako „osvojovanie si liberálnych myšlienok“. Prečo sa politický a náboženský establišment v Saudskej Arábii obáva liberálneho myslenia?

Liberálne myšlienky oslabujú duchovenstvo a náboženské inštitúcie. Povzbudzujú ľudí k premýšľaniu a tí potom už neobmedzujú svoje myslenie na slepé počúvanie náboženských fatiew a usmernení pochádzajúcich od duchovenstva.

Funguje v Saudskej Arábii viac podobných internetových projektov, v rámci ktorých sa môžu spájať ľudia s liberálnym pohľadom na spoločnosť?

Žiaľ, podobné stránky v Saudskej Arábii neexistujú, ale v krajine stále viac ľudí zastáva liberálne postoje. Šíria ich však anonymne, cez sociálne siete alebo na utajených zhromaždeniach.

Kritici režimu v Saudskej Arábii končia vo väzení

Vyjadrovanie kritických názorov na internete sa v Saudskej Arábii rozšírilo pred troma rokmi, potom čo v krajine vypukla Arabská jar. Vláda reagovala tvrdými represiami, zakázala organizovanie verejných demonštrácii a prenasledovala ich účastníkov. Zaujímavosťou je, že Saudská Arábia má jeden z najvyšších počtov užívateľov sociálnych sietí ako Facebook a Twitter na svete, a preto vláda svoje represie namierila aj tam. Kritikom režimu vláda odvtedy nariaďuje rušiť účty na sociálnych sieťach, zakazuje im cestovať a vyhráža sa väzením, v prípade, ak sa budú ďalej verejne angažovať. V krajine platí zákaz používania šifrovaných aplikácii ako Skype či WhatsApp. Slobodné média sú v 27 miliónovej krajine neznámym pojmom. Neexistuje tam žiadna nezávislá politická strana, či nezávisle súdnictvo. Neobmedzená moc je sústredená v rukách kráľa a jeho rodiny.

Situácia v krajine nebola vždy takáto. Najmä v 90-tych rokov sa v krajine sformovali organizácie, ktoré žiadali reformy v oblasti ľudských práv. Aj vďaka tomu krajina schválila niektoré medzinárodne zmluvy a pred piatimi rokmi sa stala členom Rady OSN pre ľudské práva. Dnes je situácia oveľa pochmúrnejšia. Známi kritici režimu sú väznení, stovky ďalších sú zadržiavaní za údajne ohrozenie štátu. Ten, kto žiada reformy, čelí riziku uväznenia. Symbolom represií je aj uväznenie tridsaťročného aktivistu, otca troch detí Raifa Badawiho.

Amnesty International Slovensko bude v rámci akcie na podporu nespravodlivo väznených a utláčaných žiadať od saudského kráľa udelenie milosti a  prepustenie  Badawiho. List môžete poslať kráľovi aj vy prostredníctvom aktivity Amnesty International s názvom Maratón písania listov. Amnesty International sa apelmi a vytváraním tlaku na úrady už podarilo vyslobodiť viac ako 44-tisíc väznených ľudí.

Lenka Machlicová, Amnesty International Slovensko

Pocítili ste po uväznení manžela solidaritu zo strany sympatizantov liberálnych hodnôt v Saudskej Arábii?

Mnohí ľudia nesúhlasia s tvrdým zásahom vlády proti Raifovi, pretože jediným dôvodom je to, že vyjadril svoj názor a svoje presvedčenie. Veľa našich blízkych priateľov nám vyjadrilo podporu.

Boli ste vystavení hrozbám alebo zastrašovaniu zo strany vlády alebo náboženských extrémistov v krajine?

Áno, po Raifovom zatknutí sme dostali mnoho vyhrážok zo strany saudskej vlády a militantného duchovenstva. Dokonca moja vlastná rodina podala žalobu na súd s cieľom rozdeliť nás, keďže Raif bol považovaný za odpadlíka. Súd nariadil náš rozvod a nasilu mi chcel odobrať mojich synov. Preto som dnes azylantkou v Kanade.

Einsaf_Haidar_speach

Einsaf Haidar vedie z Kanady kampaň za prepustenie svojho muža.

Do akej miery je v Saudskej Arábii garantovaná sloboda vierovyznania? Je možné, aby sa človek verejne prihlásil k ateizmu alebo agnosticizmu?

Všeobecne v šarii (islamské právo) neexistuje sloboda vierovyznania, nehovoriac o jej existencii v islamskej krajine akou je Saudská Arábia. Ateista je považovaný za odpadlíka a hrozí mu trest smrti.

Má verejná mienka vplyv na vládu?

V Saudskej Arábii neexistuje silnejší hlas, ako hlas náboženských inštitúcií  a duchovenstva. Ich vplyv je taký veľký, že sa ich obáva samotný štát. Pri moci je ten, kto drží  v rukách náboženskú kartu.

Ako vyzerá Vás súčasný život v Kanade? Ako prežívajú situáciu Vaše deti?

V Kanade žijeme dôstojný a slušný život. Deti si už zvykli na školu a ja sa na vysokej škole učím francúzsky jazyk.

Myslíte si, že sa do Saudskej Arábie budete môcť jedného dňa vrátiť?

Nemyslím si, že niekedy príde deň, keď sa vrátim do Saudskej Arábie. Vôbec si to nemyslím.

Vďaka za rozhovor.

V októbri 2014 udelilo kanadské centrum PEN klubu väznenému Raif Badawimu Cenu za humanitu. Ocenenie je každoročne udeľované tým, ktorých práca „prispieva k stieraniu rozdielov medzi národmi a inšpiruje k vytváraniu spojení medzi rôznymi kultúrami.“ Keďže si ocenenie nemohol Raif Badawi prevziať osobne, poveril tým pakistanskú sekulárnu aktivistku Alishba Zarmeen. Prinášame vám úryvok z jej reči, ktorú predniesla pri príležitosti preberania ceny:

„Od počiatku ľudskej spoločnosti sme svedkami nespravodlivosti a násilia, ktoré sa uskutočňuje v mene nacionalizmu a náboženstva. Nevinní muži, ženy a deti sa stali obeťami mučenia a genocíd, ktoré boli dôsledkom nerešpektovania ľudských práv a občianskych slobôd. Pred zrodom modernej vedy sa ľudské bytosti opakovane uchyľovali k dehumanizovaniu „iných“ iba preto, že mali inú farbu pleti, hovorili iným jazykom alebo vyznávali iné náboženstvo.

Dnes žijeme vo svete, v ktorom nám veda rozšírila obzory až za hranice našej slnečnej sústavy. Rasizmus, sexizmus a cenzúra prestávajú byť akceptovanými spoločenskými normami. Stávajú sa tabu, niečím, čo v civilizovanej spoločnosti nemá miesto.

Napriek tomu, nie každý obyvateľ tejto planéty má možnosť zažívať rovnosť príležitostí a slobodu vyjadrovania. Raif Badawi je jednou z obetí do oči bijúcej nespravodlivosti. Je väzňom svedomia, ktorému boli odňaté základné ľudské práva. Svoje dni trávi vo väzení a dostáva rany bičom iba preto, že  sa odvážil slobodne myslieť a vyjadriť svoj názor na to, v akom svete by chcel žiť.

Raif Badawi je otcom troch malých deti, ktoré teraz vychováva jeho milujúca manželka Ensaf Haidar. Meno jeho ženy sa doslovne prekladá ako „spravodlivosť“.  Ensaf dnes žije v kanadskom Quebecu a snaží sa bojovať proti nespravodlivosti, ktorá postihla jej muža a ich rodinu.

Raif je náš priateľ, ktorý chce urobiť túto planétu lepším miestom pre jej obyvateľov. Vo svojom úsilí nie je osamotený, za jeho ideálmi stojíme spolu s ním a snažíme sa ho všemožne podporovať.

Raifiho sestra, Sama Badawi, je tiež  oddaná aktivistka za ľudské práva, ktorá v Saudskej Arábii bojuje za rovnoprávnosť žien a snaží sa oslobodiť svojho muža, právnika Waleed Abulkhaira, ktorý je väznený na základe podobných obvinení ako jej brat.

Chcela by som túto príležitosť využiť na to, aby som poslala odkaz saudsko-arabským autoritám a opýtala sa ich, aký obraz o svojej krajine by radi vyslali medzinárodnému spoločenstvu.

Chce sa Saudská Arábia prezentovať ako krajina známa svojim kultúrnym prínosom a náboženskou toleranciou, tak ako sa to snažia popisovať islamskí duchovní vo svojich kázaniach? Alebo chce naďalej slúžiť ako odstrašujúci príklad dávno prekonaného zákonodarstva a zaostalého spoločenstva, ktoré odmieta prijať zásady ľudskosti, súcitu, slobody a vlády rozumu?

Je čas, aby sa autority v Saudskej Arábii rozhodli či skutočne chcú s Raifom a jeho rodinou zaobchádzať rovnakým neľudským spôsobom, akým kedysi dávne kmene zaobchádzali s prorokom Mohamadom v meste Mekka.

Svoj prejav by som chcela zakončiť slovami Raif Badawiho:

„Tým, ktorí chcú našu smrť, želajme život. Tým, ktorí si prajú našu nevedomosť, želajme poznanie.“

– titulná fotka: Raif Badawi so svojimi deťmi

Zdieľaj:

O autorovi

Zakladateľ a editor magazínu priestori.sk. Živí sa ako slobodný umelec, vedie skupinu profesionálnych tanečníkov Anta Agni, založil umeleckú agentúru Argolla productions, v ktorej pôsobí ako kreatívny producent. Vo voľnom čase sa venuje nezávislému publikovaniu, článkami prispieva aj do denníka Sme. Vydával časopisy 10 000 ďalších stromov, Kruh života a ŽANŽ, je autorom publikácie Mýty a predsudky.

Jeden komentár

  1. Pingback: Europoslanci ocenili saudskoarabského blogera za slobodu myslenia

Odpovedaj