V týchto dňoch pokračujú izraelské nálety v celom pásme Gazy ako aj raketová paľba palestínskych ozbrojených skupín na Izrael. Medzinárodná organizácia Amnesty International vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie násilia spôsobeného všetkými stranami konfliktu.
V pásme Gazy od 8.júla, kedy začala vojenská operácia, zomrelo už viac ako 100 Palestínčanov, z ktorých väčšina boli civilisti. Viac ako 600 ľudí bolo zranených, veľa z nich vážne. Viac ako 340 domovov v Gaze bolo zničených alebo po útokoch sú už neobytné. Bolo poškodených aj najmenej päť zdravotníckych zariadení a tri poľné nemocnice. V Izraeli bolo raketovými útokmi zranených aspoň 20 ľudí a poškodený bol aj ich majetok.
Philip Luther, programový riaditeľ Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku vyhlásil: “Kým izraelské úrady neprinesú konkrétne dôkazy o tom, že zasiahnuté domy a iné objekty boli používané na vojenské účely, plánované útoky na civilistov predstavujú vojnový zločin.”
Medzitým palestínske ozbrojené sily v pásme Gazy vystrelili viac ako 600 rakiet na Izrael, vrátane miest ako sú Jeruzalem, Tel Aviv či Hadera, čím ohrozili životy miliónov ľudí. Hovorca hnutia Hamas uviedol, že všetci Izraelčania sú “opodstatnené ciele”.
,,Streľba rakiet, ktoré nie sú zamierené na vojenské ciele, sú vojnovým zločinom. Stáva sa z toho cielená streľba na civilistov. Neexistuje pre to žiadne ospravedlnenie,” povedal Philip Luther.
Podľa medzinárodného humanitárneho práva, strany ozbrojeného konfliktu musia rozlišovať medzi vojenskými cieľmi a civilistami a mieriť útoky len na vojenské ciele. Neprimerané a bezohľadné útoky sú zakázané. Strany musia prijať potrebné opatrenia počas útokov a minimalizovať škody na civilistoch a ich majetku. Musia tiež prijať opatrenia na ochranu civilistov pred účinkami ich útokov.
Amnesty International vyzýva OSN, aby okamžite zaviedla rozsiahle zbrojné embargo na Izrael, Hamas a palestínske ozbrojené skupiny, s cieľom zabrániť ďalším porušeniam medzinárodného humanitárneho práva a ďalších porušení ľudských práv. Kým bude embargo schválené, všetky štáty musia pozastaviť poskytovanie vojenskej techniky, asistencie a munície všetkým stranám konfliktu.
– zdroj: Amnesty International Slovensko