Nad spravodlivosťou pre obete Euromajdanu visí otáznik

0

Nová ukrajinská vláda čelí okupácii na Kryme a vypuknutiu nepriateľstva na východe, avšak, ak sa nepodarí zabezpečiť spravodlivosť pre obete Euromajdanu, vláda zradí nádeje mnohých ľudí, ktorí sa zúčastnili demonštrácií. Uviedla to vo svojom vyhlásení organizácia Amnesty International.

Amnesty International robila rozhovory s 20 ľuďmi, ktorí sa stali obeťami použitia neprimeranej sily zo strany polície počas troch mesiacov protestov v Kyjeve /od novembra 2013 do februára 2014/. Obete a ich právnici sú frustrovaní z pomalého procesu vyšetrovania a zjavne nedostatočného vyšetrovania ich tvrdení, zlyhania úradov identifikovať páchateľov a slabej komunikácie zo strany Generálneho prokurátora. V súvislosti s udalosťami Euromajdanu boli vznesené dve obvinenia, aj keď je otázne či tresty boli adekvátne.

Amnesty International má obavy, že úrady nevyšetrujú individuálne sťažnosti týkajúce sa porušovaní práv zo strany polície, tak ako stanovuje Dohovor proti mučeniu a inému krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.

„Násilnosti a porušovanie práv zo strany polície počas štyroch mesiacoch protestov len poukázali na to, že sa jedná o systémový problém. Máme indície, že úrady nie sú ochotné začať efektívne a nezávislé vyšetrovanie z politických dôvodov. Súčasná potreba nasadiť zamestnancov ministerstva vnútra v boji proti povstalcom v juhovýchodnej časti krajiny môže znížiť politickú vôľu vyšetrovať konkrétne obvinenia a stíhania voči policajtom počas Euromajdanu,“ uvádza vo svojom stanovisku Amnesty International.

– zdroj: Amnesty International Slovensko

Zdieľaj:

Odpovedaj